Статті

Історія лікарні

Минуле і майбутнє Чернівецької обласної психіатричної лікарні

Проблема лікування психічно хворих у нашому краї обговорювалася ще 200 років тому. До 1886 року психічно хворих Буковини інтернували в монастир. Матеріально забезпечених хворих відправляли в Галичину в монастир під Лембергом, а потім у психіатричну лікарню Кулпарково (зараз Львів).

У Чернівцях перший госпіталь для душевно хворих побудований у 1833 році. Даних про місце його розміщення встановити не вдалося. Будівництво цього госпіталю здійснювалося за рахунок добровільних пожертвувань громадян, а утримування хворих фінансували піклувальні органи. Госпіталь знаходився під контролем Міського Управляння. 21 січня 1879 року за пропозицією Представницьких Зборів, госпіталь вирішили передати в Крайове Управління Буковини. Передача відбулася 1 листопада 1879 року, тобто через 46 років.

Зростання психічних захворювань, з одного боку, а також тіснява, непристосованість приміщень, відсутність належного нагляду, погане фінансування лікарні, спонукали Крайове Управління Буковини підійти до вирішення питання про утримання психічно хворих більш серйозно.

26 жовтня 1883 року було дозволено будівництво нової лікарні. Фінансування цього будівництва велося з прибутків державної лотереї, на випуск якої була виділена сума в 80 тисяч крон. Це свідчить про те, наскільки гостро і серйозно в краї стояла проблема допомоги психічно хворим.

Будівництво цієї лікарні велося під керівництвом директора державної ремісничої школи Йозефа Лайнера з 1884 по 1886 рік. Відкриття лікарні відбулося 1 жовтня 1886 року. Вона була розрахована на 50 ліжок.

На початку ХХ століття кількість хворих у краї досягла 600 чоловік. Виникла крайня необхідність розширення мережі психіатричної допомоги.

У 1897 року було вирішено будувати третю лікарню, тобто ту, яка функціонує зараз.
Фінансування будівництва здійснювалося з фондів пожертвування імператора Франца-Йосифа. Ідея масштабності комплексу належить професору Конбельгайеру.

Хоча будівництво лікарні планувалося почати з 11 листопада 1901 року, але швидке рішення організаційних питань дозволило прискорити початок робіт. Навесні 1900 року був прийняти й проект самих забудов, виконаний архітектором Горецом Яуснером з міста Кратца, а вже 07 серпня 1900 року закладено перший камінь. Завдяки вмілій організації роботи і сприятливим умовам лікарню збудували швидкими темпами і вже навесні 1901 року були зведені перші двоповерхові корпуси (нинішні адміністративний, 1-го і 3-го відділень) і розпочаті внутрішні роботи. Протягом літа і зими 1901-1902 років будується ще два лікувальних корпуси (де нині розміщені 2-е і 6-е відділення), а також кухня і деякі приміщення для сільськогосподарського обладнання. Тобто, через рік і 8 місяців від початку будівництва усі роботи були закінчені і 16 квітня 1902 року комісія прийняла готовий комплекс.